Mezi stovku nejvýznamnějších vynálezů dvacátého století patří také bankomaty. V červnu letošního roku uplynulo 50 let od nainstalování prvního bankomatu v Londýně. V Československu byla tato novinka zavedena až v roce 1989.

První bankomat

První veřejný bankomat se jmenoval Barclaycash a instalovala jej v roce 1967 londýnská banka Barclays. Vydával pouze jednu desetilibrovou bankovku a k výběru byl nutný děrný štítek. O sestrojení prvního bankomatu se zasloužil jistý John Shepherd-Barron, kterému vadilo, že mimo úřední hodiny banky neexistovala možnost dostat se k hotovosti.

Nárok na prvenství si činí také Američané, neboť vynálezce Don Wetzel zavedl místo děrného štítku plastovou kartu s magnetickým proužkem, která se stala předchůdcem současných kreditních a debetních karet.

Budování sítě

V zájmu uspokojení potřeb klientů vybírat i v bankomatech jiných bank, se začala budovat síť bankomatů. Nejhustší síť multifunkčních bankomatů vybudovala na konci 70. let banka Citibank.

Počátkem osmdesátých let se počet bankomatů na celém světě rozrostl na 20 tisíc. Spolu s nárůstem počtu klientů používajících bankomaty ale rostly i náklady bank na jejich provoz. Proto americké banky jako první zavedly poplatky z výběr z bankomatů jiných bank.

Potřeba ochrany

Ruku v ruce s pokrokem rostl i počet podvodů. Proto se začaly zavádět platební karty s čipem. S čipovou technologií přišly na přelomu 80. a 90. let ve Francii a postupně na čipové karty přecházely i další vydavatelé. V roce 1997 vznikla první čipová karta vyrobená podle mezinárodních standardů.

V roce 2005 mezinárodní kartová asociace stanovila, že všechny vydané karty musí obsahovat čip. V té době se karty s čipem začaly vydávat také v Česku.

Bankomaty v Česku

Úplně první bankomat instalovala v r. 1984 Česká spořitelna na Václavském náměstí, ale ten sloužil jen zaměstnancům spořitelny. Veřejnosti byl zpřístupněn o pět let později. Počet bankomatů v Česku stoupal jen pozvolna. Nejprve tu byly tři, o rok později sedm a v roce 1991 rovná stovka. Od té doby se mapa bankomatů v ČR rozrostla až na počet 4939, který byl evidován na konci prvního čtvrtletí letošního roku.