Od příštího roku bychom se mohli dočkat možnosti prokazování totožnosti na dálku nebo podání daňového přiznání online jen pomocí občanky. Tuto převratnou novinku, kdy přestane zbytečné obíhání úřadů, by měl umožnit nový občanský průkaz s elektronickým čipem.

Jak je to v současnosti

Dnes vydávají obecní úřady tři druhy občanských průkazů. V mimořádných případech a maximálně na půl roku lze dostat občanku bez strojově čitelných údajů. Měníte-li občanku standardně, máte na výběr ze dvou variant. První je občanka se strojově čitelnými údaji, ve druhém případě je za příplatek 500 Kč občanka s kontaktním elektronickým čipem. Na tuto občanku si můžete nahrát elektronický podpis za dalších 400-500 Kč.

Jak to bude

Od poloviny roku 2018 budou elektronické občanky povinné pro všechny a to bez poplatku za vydání. Budou sloužit pro elektronickou identifikaci i bez elektronického podpisu.

Postupná výměna

Elektronické občanky budou úřady vydávat postupně, jak bude končit platnost starých občanek. Kdo bude chtít občanku s čipem dřív, zaplatí si 200 Kč.

Výměna čeká i toho, kdo má elektronickou občanku již teď, protože jde o technologii, na kterou se nevztahují současné bezpečnostní certifikace. Občanku se starým čipem půjde vyměnit zadarmo ještě před koncem její platnosti.

Účel elektronických občanek

Elektronická občanka má sloužit jako jeden z prostředků pro bezpečné prokázání totožnosti při využívání online služeb na portálech veřejné správy. Pro občana to bude znamenat ulehčení, neboť záležitosti s úřady nově vyřídí z domova.

Portál občana

Spolu s plošným zavedením elektronických občanek se připravuje web Portál občana. Půjde o universální portál určený k orientaci při řešení jednotlivých životních situací a pro elektronickou komunikaci s veřejnou správou. Elektronická občanka bude v tomto případě sloužit k bezpečnému přihlašování k osobnímu účtu, na kterém bude mít každý občan přístup k údajům, které o něm vedou informační systémy veřejné správy. Zároveň uvidí vlastní podané a přijaté dokumenty, například daňové přiznání. V portálu půjde nastavit upozornění na končící platnost nejrůznějších osobních dokladů.