Máte nějaký majetek, se kterým máte určitý záměr. Chcete jej někomu věnovat, ať už rodině, dětem nebo někomu, kdo se o vás stará. Chcete majetek ochránit před možnými problémy a podobně? Určitě jste zkoumali, jaké možnosti vlastně máte a co dělat, když chcete majetek někomu odkázat, darovat, když jej chcete ochránit před rodinou, cizími lidmi, před firmou a podobně. Nelíbili se vám možnosti, které jste dostali? A byla mezi nimi možnost fondu? Respektive toho svěřeneckého? Ten totiž může v mnoha ohledech pomoci. Často o něm hovoří postavy v televizi, ale uvidíte, že i pro vaše účely může být opravdovým přínosem.

Když se řekne svěřenecký fond

Pod tímto názvem si spousta lidí vybaví peníze, které jsou k dispozici nejčastěji dětem, ale to až ve chvíli, kdy na to budou připravené. Většinou je to podmíněno věkem, v Americe to bývá dvacet jedna či pětadvacet. Znáte jej z televize. Ovšem svěřenecký fond může pomoci také vám, v aktuální situaci. Jde o soubor majetku, který vyčlení zakladatel. To je člověk, který tento fond zřizuje. Vždy jde o majetek, který se vyčleňuje k určitému konkrétnímu účelu. Majetek bývá anonymní, nemá formální právní subjektivitu. Zakladatel tak většinou nemá ponětí, jak vysoká částka v něm je.

Během fungování je pověřený správce, který se o tento fond stará, především o to, aby se naplňoval jeho účel a také o tom, aby se rozmnožovala majetková podstata. Kdo má nárok na vyplacení fondu? Výhradně beneficient, tedy člověk, kterému je celý fond určený. Založení svěřeneckého fondu můžete provést k soukromému i veřejně prospěšnému účelu a může jej zakládat osoba fyzická i právnická. Do fondu lze vkládat jak movité věci, tak i ty nemovité. Jde o skvělou možnost, jak pro někoho uchovat majetek, spravovat jej a případně ochránit. Je-li to potřeba.