To, že se objevují neustále nové zákony a ty stávající jsou upravovány, to není žádnou novinkou. Větší problém je sledovat všechny tyto novinky a změny. Je snad nemožné mít pod kontrolou všechny zákony, které zákonodárci chrlí, je však potřeba sledovat přinejmenším ty, které se vás přímo týkají. Pokud patříte mezi subjekty, které jsou zvyklé každý rok zpracovávat roční hlášení a odesílat ho na ISPOP, měli byste vědět, že se v roce 2021 objevil nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. a přináší některé důležité změny.

K jakým změnám došlo a koho se týkají?

Důležitou změnou je limit u nebezpečného odpadu. Do roku 2021 platilo, že musí roční hlášení za odpady zpracovávat každý, kdo za rok vyprodukuje přes 100 tun běžného odpadu nebo přes 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se hranice u nebezpečného odpadu zvýšila na 600 kilogramů, limit u běžného odpadu se nezměnil. Jedná se o velké zvýšení a mnoho menších producentů odpadu tak nově nemusí roční hlášení zpracovávat, nemění se však nijak povinnost produkci odpadu evidovat. Tato evidence je nutná jako důkaz pro případnou kontrolu, že limity splňujete.

Nezměnil se jen limit, ale také termín, do kdy je třeba roční hlášení odeslat na ISPOP. Zajímá vás, do kdy je nutné roční hlášení za odpady 2022 nejpozději poslat? Doposud jste museli zaslat roční hlášení za předešlý rok od 1.1. do 15.2, nově je to až do 28.2. Máte na to tedy 2 měsíce.

Roční hlášení nemusíte dělat svépomocí

Stále si ještě děláte roční hlášení sami? Je to nepříjemná povinnost navíc. Měli byste vědět, že jsou v České republice specialisté, kteří zpracují hlášení za vás. Jde o levnou a kvalitní službu, kterou využívá nespočet živnostníků, firem i obcí. Více informací najdete na Rocnihlaseni.cz. Proč si přidělávat práci, když si jí můžete ulehčit, odborníkům jen zašlete podklady a oni roční hlášení za odpady zpracují a včas odešlou na ISPOP.