Když chcete úspěšně investovat, nemusíte být zrovna investiční génius ani geniální matematik. Je sice pravda, že ohromující investiční úspěchy a zbohatnutí opravdu nečeká každého, pokud ale máte reálná očekávání, často se stačí „pouze“ vyhnout největším investičním chybám, a budete úspěšní.

„Každý, kdo má měsíčně k dispozici alespoň 500 Kč navíc, má možnost je u nás investovat,“ říká David Rusňák, předseda představenstva investiční skupiny DRFG. Ta je příkladem investiční společnosti, která své fondy (dluhopisový DRFG UCITS Bond Fund a nemovitostní DRFG AIF Real Estate Fund) cílí právě na konzervativnější klienty.

Pokud víte, že investovat pár set korun měsíčně je pro vás výhodnější, než je nechávat ležet na účtu, jsou následující rady určené přesně pro vás. Pokud je dodržíte, nemusíte se obávat toho, že o své peníze přijdete.

1. Diverzifikujte – nesázejte vše na jednu kartu

Při investování rozdělujte riziko mezi různé společnosti, produkty, regiony a čas. Takovému rozdělení investice se říká diverzifikace. Vhodné je také diverzifikovat míru likvidity (dostupnosti peněz). Diverzifikované portfolio značně snižuje pravděpodobnost investičního neúspěchu.

Když zvolíte investování u otevřeného podílového fondu, experti, kteří fond řídí, investice diverzifikují za vás. Je díky tomu možné i při nízké investované částce mít peníze rozdělené mezi různé produkty.

Vždy ale volte ověřené společnosti jako je např. zmiňovaná DRFG (David Rusňák Family Group). Nikdy nevěřte těm, kdo slibují pohádkové výnosy při nulovém riziku. Nic takového neexistuje.

2. Udržte své momentální emoce na uzdě

Emoce jsou naprosto přirozené a týkají se i investování. Důležité ale je umět si je připustit a nepodlehnout jejich tlaku. Lidé mají často iracionální tendenci investovat do toho, co je zrovna populární a medializované (např. bitcoiny), i když zdravý rozum mluví přesně naopak. Kupujte, když je produkt dole, ne když je nahoře.

To stejné s prodejem. Nezmatkujte a neprodávejte s prvními vážnějšími poklesy. Nechcete přece kupovat za vysoké ceny a pak za nízké prodávat. I zde vám mohou pomoci odborníci. Když svěříte své peníze DRFG či jiné společnosti, můžete mít jistotu, že profesionálové své emoce na uzdě udrží a možnost neúspěchu tím radikálně snižují.

3. Stanovte si jasný investorský cíl

Váš investorský plán by měl zahrnovat přesný současný stav vašich financí, všechny vaše plánované finanční potřeby do budoucna a to, čeho chcete investováním dosáhnout – přilepšit si na důchod, vydělat dětem na studia nebo si zajistit finance pro nákup nemovitosti?

Bez jasného plánu hrozí, že budete investičně hrát sami proti sobě. Každý kvalitní investiční poradce či společnost (např. DRFG) by vám i s tímto měla dokázat pomoci. Vyplní s vámi podrobný investiční dotazník a připraví vám investiční strategii šitou na míru.