Cestovní pojištění vybírejte obezřetně. Na co si dát pozor?
Chystáte se do zahraničí a rozhodli jste se, že ušetříte za cestovní pojištění, protože „přece máte tu modrou kartičku“? Na české zdravotní pojištění byste se neměli stoprocentně spoléhat, protože jednotlivé státy Evropské unie mají vlastní podmínky zdravotní péče a za některé úkony můžete zaplatit nemalou spoluúčast nebo lékařský paušál. Průkazka EHIC se navíc nevztahuje na zásah horské služby a některé další finančně náročné záležitosti.
Pokud budete cestovat mimo Evropskou unii, pak byste měli na pojištění do zahraničí nahlížet jako na nepsanou povinnost. Lékařská péče je drahá a za poměrně rutinní zákrok můžete zaplatit desítky i stovky tisíc korun. A samozřejmě se nemusí jednat pouze o úraz. Obrovskou díru v rozpočtu vám může dělat také chřipka nebo jiné běžné onemocnění.
Dobrá zpráva je, že cestovní pojištění on-line sjednáte i z pohodlí domova. Ušetříte spoustu času, který byste strávili cestou na pobočce a jednáním s agentem. Pojištění sjednané přes internet je obvykle výrazně levnější.
Jaká kritéria jsou ta nejdůležitější?
Naprosto zásadní roli hraje místo zahraniční cesty. Pojišťovny obvykle nabízí několik balíčků, které se vztahují k destinacím v Evropě a „zbytku světa“. Logicky byste měli zvolit variantu, která odpovídá charakteru vaší cesty.
Dalším důležitým aspektem je výše léčebných výloh. Obecně platí, že čím vyšší limit, tím lépe pro vás. Cena pojistného není vysoká a určitě neuděláte chybu, když si připlatíte za kvalitní produkt.
Cestovní pojištění musí jít ruku v ruce s vašimi plány. Co budete na dovolené dělat, víte jen vy sami a je vhodné, abyste si zkontrolovali, zda vybraný balíček zahrnuje všechny aktivity. Počítejte s tím, že za některé si budete muset připlatit (například adrenalinové a extrémní sporty).
A zvažte také doplňkové produkty, jako jsou pojištění storna zájezdu, pojištění ztráty zavazadel a pojištění odpovědnosti. Protože jeden nikdy neví, co se může během dovolené přihodit a zmíněná připojištění nestojí majlant.