„Nevaž se, odvaž se!“ Proč se vázat kabelem, když můžete být neustále online všude po svém domě, a ne jenom na jednom místě, kam dosahuje kabel internetového připojení. WiFi připojení. Tohle internetové připojení je bezkonkurenčně nejoblíbenější u nás – a to kvůli těžkopádnému rozvoji pevných sítí.

Bezdrátová forma internetového připojení ihned doslova převálcovala kabel nejenom svou rychlostí downloadu a uploadu, ale také svou cenou a variabilitou. V naší republice existuje spousta poskytovatelů internetu. Většinou se jedná o lokální prodejce, kteří pokrývají určitou část země. Ve větších městech si samozřejmě můžete vybírat, kterého si zvolíte, jako třeba internet Olomouc – zde najdete více poskytovatelů, stejně jako internet Liberec a spousta dalších velkých měst. Naopak v menších vesničkách je zpravidla pouze jeden poskytovatel, který dodává internet do celého okolí. A v tom je právě ta největší výhoda WiFi připojení – kam jednoduše nedosáhne kabel, tam zpravidla dosáhne bezdrátové připojení.

Co potřebujete k WiFi připojení?

Anténu na střeše či na okně a podobně. Většinou tohle zařízení dodá váš operátor.

Musíte bydlet v dostatečné blízkosti od vysílače operátora a mít na něj přímou viditelnost – nesmí vám bránit například stromy či větve – ty by mohly přenos dat významně omezit. Nicméně, i s tímto problémem si dokáže operátor poradit.

V neposlední řadě budete potřebovat dobrou rozhodnost – jak již bylo řečeno, poskytovatelé internetu se doslova předhánějí v tom, kdo poskytne lepší rychlost za nižší ceny. Je to tedy pouze na vás.

Jaká je ta správná frekvence?

Dlouho dobu využívalo bezdrátové připojení pro své fungování bezplatnou frekvenci 2,4 GHz. Nicméně pokrok veškerých zařízení, a hlavně WiFi routerů způsobil přehlcení této frekvence, tudíž již není možno se na ni kolikrát připojit. Takže pokud můžete, zvolte pro své připojení nelicencované pásmo 5 GHz.

V čem je frekvence 5 GHz lepší, než 24 GHz?

  • je stabilnější
  • hodnoty latence jsou nižší
  • přenosová rychlost dat je vyšší

Takže rozmýšlejte dobře, nicméně – jak již bylo řečeno, WiFi je jednoznačně nejlepší volba internetového připojení.