Když vám chybí peníze do výplaty, potřebujete peníze na rozbitý spotřebič nebo chcete letos pořídit ty nejlepší vánoční dárky, bude se vám hodit nebankovní půjčka. Už dávno nemusíte mít strach, že vás někdo podvede. Změny do nebankovního sektoru přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru. Právě díky ní si půjčíte s větší jistotou. Je třeba také dobře počítat a zajímat se o záruky poskytovatele půjčky.

Co novela změnila?

Novela zákona o spotřebitelském úvěru platí od prosince 2016 (více o ní v tomto článku). Dá se označit jako velký třesk v nebankovním sektoru. Rapidně totiž snížila počet nebankovních společností, a to z několika stovek tisíc na pouhých několik set. Rapidní pokles je způsoben tím, že pokud chtěla společnost dál pokračovat v poskytování půjček, musela prokázat kapitál ve výši 20 000 000 milionů. Druhou podmínkou je podání žádosti o licenci u ČNB. Je výhodou, že registry jsou dostupné online, takže si každý může ověřit, zda jím vybraná společnost o vydání požádala. Pokud ano, je to ověřený poskytovatel úvěrů a současně důkaz, že si půjčíte od kvalitní firmy.

Členství v APNÚ k dobru

Dalším plusem každé společnosti je, pokud má členství v Asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ). Je to dobrovolné sdružení poskytovatelů, kteří se zavazují k férovému přístupu k zákazníkovi a současně se snaží o vylepšování podmínek v nebankovním sektoru. Jedním ze zakládajících členů je Via SMS s.r.o., která mimo jiné požádala jako jedna z prvních o vydání licence. Tato společnost nabízí také půjčky před výplatou zdarma, takže si každý může systém nebankovního půjčování snadno vyzkoušet.

Dobrý sluha díky výpočtům

Aby vám půjčka do výplaty dobře posloužila, musíte si půjčit jen tolik, kolik bez problémů stihnete v termínu vrátit. Před podáním žádosti tedy posuďte vaše příjmy a výdaje.