Hypotéky jsou všeobecně i ve světě stále nejběžnější a nejpoužívanější formou získání bydlení. Také to ovšem znamená uzavřít dlouhodobý finanční závazek a během dvaceti let se mohou nastat nejrůznější situace, kdy člověk najednou nemá na splátky.

Může to být neplánované dítě, ztráta zaměstnání, zdravotní či rodinné trable apod. I tyto situace se dají řešit.

Pojištění schopnosti splácet

Je to asi nejjednodušší řešení, které však musí být uzavřeno včas, tedy nejlépe současně s podpisem hypotéky. Pojistné může být kalkulováno jako procento z měsíční splátky, jako fixní měsíční sazba nebo jako procento ze zůstatku úvěru.

Základní pojištění schopnosti splácet zpravidla zahrnuje riziko smrti, plné invalidity a pracovní neschopnosti.

Odklad splátek

Tato možnost přichází v úvahu, kdy víte, že platební neschopnost je jen dočasná. Banky tuto možnost obecně umožňují, s každým klientem to ovšem řeší individuálně a navíc vždy jen na dobu určitou, zpravidla na 6 měsíců. Potíž je ale v tom, že banky odloží splátku jistiny, kdežto úroky musíte platit dál.

Pronájem nemovitosti

Není to sice řešení pro každého, ovšem může být lepší, než o nemovitost přijít. Musíte mít pochopitelně možnost se na čas odstěhovat.

Prodej nemovitosti

K tomuto krajnímu řešení člověk přistoupí, pokud si je jistý, že se jeho finanční situace nezlepší ani v budoucnu. Nabízejí se dvě varianty – buď lze hypotéku z utržených peněz bance splatit jednorázově, nebo se s kupujícím dohodnout na jejím převzetí.

Splacení hypotéky

Výhodou je, že se dluhu zbavíte rychle a jednoduše včetně zániku zástavního práva na nemovitost. Výnosem z prodeje zaplatíte zbytek hypotéky, kupující získá nemovitost „čistou“ a zbytek peněz může využít na cokoliv. Nevýhodou je, že pokud budete chtít hypotéku splatit mimo výročí fixace, banka vám naúčtuje sankci ve výši kolem 5% z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby.

Převzetí hypotéky

Vyjde výrazně levněji než předčasné splacení hypotéky. Kupující současně ušetří na poplatku za uzavření případné vlastní hypoteční smlouvy a nebude muset bance předkládat řadu dokumentů. Pokud převzetí banka schválí, může dojít k převodu vlastnictví a uzavření dohody o převzetí dluhu.