Pro a proti obchodování kryptoměnami

Kryptoměny jsou novou alternativní třídou aktiv, která nabízí hodnotu ve formě elektronické digitální měny. Rozdíl mezi kryptoměnami a zahraničními měnami je ten, že neexistuje žádný ústřední orgán, který by měnu monitoroval a řídil.

Kryptoměny nabírají na popularitě už téměř 5 let, ale výraznější posun na trzích zaznamenaly v prosinci 2017, když se nejznámější kryptoměna – bitcoin – vyhoupla na hodnotu 19 000 $ za minci. Zatímco trhy jsou většinou nejisté, pokud by se kryptoměny staly hlavní alternativní třídou aktiv, zavedení amerických derivátů by mělo poskytnout investorům důvěru v to, že by trhy s kryptoměnami mohly nabídnout dlouhověkost. Zde jsou některé pro a proti obchodování kryptoměnami.

Výhody obchodování s kryptoměnami

Obchodování na trhu s kryptoměnami nabízí několik výhod. Jelikož jsou tyto trhy teprve v plenkách, je volatilita vysoká, což umožňuje obchodníků profitovat z extrémních nárůstů a poklesů cen. Pohyb bitcoinu můžete sledovat na platformě iFOREX pro obchodování s kryptoměnami.

Nové využití kryptoměn vytváří různé dílčí sektory. Bitcoin a Litecoin jsou například kryptoměny, které se zaměřují na platební systémy. Jedná se o měny, které mají hodnotu a používají se pro transakce napříč různými odvětvími. Lidé a firmy používají bitcoin pro realitní transakce, stejně jako pro zboží a služby. Existují také kryptoměny, které se používají k platbám přes platformy. Ether, který je měnou používanou pro síť Ethereum, poskytuje hodnotový systém pro tvorbu programů v síti.

Kryptoměny jsou také regulované. I když neexistuje žádný úřad, který by upravoval cenu kryptoměn, existují instituce, které regulují jejich pohyb. Například ve Spojených státech je Komise pro cenné papíry a burzu odpovědná za futures kontrakty, které sledují pohyby konkrétních kryptoměn. Hotovostní výměny, jako je Coinbase, jsou regulovány Úřadem pro kontrolu.

Kromě regulace, která zajišťuje bezpečné a spravedlivé obchodování, je výhodou kryptoměn to, že jejich hodnota není řízena orgánem. To je odlišuje od zahraničních měn, jako jsou dolar nebo euro, které jsou řízeny centrální bankou, jako je například Federální rezervní fond nebo Evropská centrální banka.

Nevýhody obchodování s kryptoměnami

Jedním z problémů, kterým můžete při obchodování čelit, je likvidita těchto trhů. Máme páry kryptoměn, které jsou kotované vůči zahraničním měnám. Jako příklad, můžeme uvést nejlikvidnější, pár bitcoinu BTC/USD nebo BTC/EUR. V těchto případech je polovina kryptoměnového páru ovlivňována měnovou politikou centrální banky. Na druhou stranu likvidita v křížových kryptoměnových párech, jako je BTC/LTC (Bitcoin versus Litecoin) roste, ale drží se poměrně nízko.

Spojené státy jsou jednou z mála zemí, jejichž regulace pokrývá kryptoměny. Řada zemí je pořád ještě v procesu řešení toho, jestli jsou tato aktiva z hlediska obchodování legální. Nedostatečná regulace má vliv na omezený počet fondů, které se podílejí na obchodování s kryptoměnami, což snižuje objem a likviditu některých kryptoměn.

Objevují se sice nové kryptoměny, ale jen málo z nich bylo přijato větší investiční komunitou. Díky tomu jsou prvotní nabídky těchto coinů nezajímavé, protože jsou ve znamení nerovnováhy malých úspěchů a řady neúspěchů.