Téměř všichni TO už mají, takže byste si to měli pořídit také, jinak váš podnik poroste jen těžko! Řeč je samozřejmě o firemním informačním systému, bez kterého se dříve či později neobejde žádná společnost. Při výběru konkrétní aplikace však buďte opatrní a předem si ujasněte, co přesně hledáte.

Respektive co by měl software umět, protože jinak hrozí, že místo efektivního pomocníka implementujete do firemních procesů brzdu.

Obecná charakteristika efektivního ERP

Víte vůbec, proč ekonomický systém chcete? Vhodně zvolený produkt vašemu podnikání jedině prospěje. Umožní vám automatizaci a standardizaci rutinních procesů, ušetří vám spoustu času a v neposlední řadě vám nabídne možnost vzájemného propojení souvisejících agend a tedy i snadné sdílení informací.

Tím však výčet výhod, které vám nabídne sofistikovaný informační systém, zdaleka nekončí. Za zmínku stojí také osvojení tzv. best practices (nejefektivnější způsob, jak vykonat určitou činnost), snadná analýza dát a delegace práv na konkrétní pracovníky.

Implementace firemního informačního systému se s ohledem na výše uvedené výhody jeví jako skvělý nápad – ovšem pouze na předpokladu, že zvolíte software, který firemní procesy skutečně usnadní a nebude je komplikovat.

Modulové řešení je obvykle nejlepší

Informační systém si můžete nechat naprogramovat na míru. Tato možnost se sice s ohledem na výše uvedená tvrzení jeví jako dobrá cesta, ale v praxi je mnohem efektivnější implementace kvalitního modulového systému.

ERP na míru se pro většinu klientů jeví jako příliš drahé, a navíc se může vyskytnout množství problémů souvisejících s odladěním systému. Chcete-li do firmy integrovat ekonomický systém co nejrychleji a bez zbytečných komplikací, raději zvolte již hotové a dostatečně flexibilní řešení.

Příkladem modulového firemního informačního systému, který v základní verzi slouží jako pokročilý účetní software, je RIS od české společnosti Saul informační systémy. Informace o možnostech a funkcích najdete na www.saul.cz.